Pasimatuokite mokyklą
Karalienės Mortos mokykla
Registracija
Pasimatuokite mokyklą
Karalienės Mortos mokykla
Vilnius
Kaunas
Pradinės mokyklos vadovai Donatas Kubilius ir Gabrielė Kaupaitė: globalus išsilavinimas lietuviškoje mokykloje
2023.03.13
Karalienės Mortos mokykla
Atgal

Kaip išrinkti geriausią mokyklą savo vaikui? Mokykla yra ta vieta, kurioje vaikai ne tik praleidžia didžiąją dalį dienos, bet ir kuriasi pagrindą savarankiškam gyvenimui ateityje. Todėl mokyklos pasirinkimas yra svarbus sprendimas. Vienoms šeimoms svarbiausia, kad mokykla būtų arti namų, kiti ieško aukštų akademinių standartų, tretiems rūpi mokytojų komanda ar popamokinės veiklos. Vieno kriterijaus nėra. 

Kuo išskirtinis ugdymas Karalienės Mortos mokykloje ir kaip joje pavyksta suderinti aukštus tarptautinių programų standartus su lietuviškumo ugdymu, atskleidė pradinės mokyklos vadovai – Gabrielė Kaupaitė ir Donatas Kubilius. 

Kokia jūsų istorija, kaip atsiradote švietime?  

Donatas: Dar mokydamasis mokykloje svajojau dirbti švietėjišką darbą. Pamenu jau tada įsitraukiau į mokyklos savivaldą, buvau moksleivių parlamente, visada rūpėjo mokslas ir ugdymo kokybė, svajojau sukurti tokią mokyklą, į kurią mokiniai norėtų eiti. Taigi baigiau pedagogines studijas, stažavausi Belgijoje, pradėjau dirbti darželyje ir po daugiau nei 10 metų esu mokyklos vadovas.   

Gabrielė: Mano kelias į švietimą prasidėjo savanoriaujant vaikų stovyklose. Savanorystei skyriau daugiau nei dešimt metų. Tada supratau, kad man patinka darbas su vaikais, tačiau viską užgožė aplinkos spaudimas, kad iš mokytojo darbo nepragyvensiu, tad įstojau į verslo organizavimo studijas. Visgi supratau, kad nors studijos praplėtė akiratį , mano pašaukimas – būti mokytoja. Taip atsiradau „Vaikystės Sode“ ir Karalienės Mortos mokykloje. O dabar skaičiuoju trečiuosius metus kaip mokyklos ugdymo vadovė. 

Sakote, kad Karalienės Mortos mokykloje vaikams suteikiate globalų išsilavinimą, kas tai yra ir kodėl svarbu, kokias galimybes atveria vaikams? 

Gabrielė: Pasitikintys, atsakingi, reflektuojantys, imlūs naujovėms ir įsitraukę į įvairias veiklas – pasiruošę sėkmingai įveikti nuolat kintančio šiuolaikinio pasaulio iššūkius, tokie yra globaliai mąstantys vaikai. Lyderiaujantys pasaulio universitetai ir darbdaviai pripažįsta ir vertina Kembridžo kvalifikaciją, mes pagal šią programą ugdome jau nuo priešmokyklinės klasės. Mokiniams, baigusiems tokias mokyklas, yra lengviau įstoti į pasaulinį pripažinimą turinčius universitetus. 

Donatas: Pasaulis dabar yra globalus kaip niekad, todėl labai svarbu, kad mokiniai augtų pažindami pasaulio įvairovę klasėje ir bendruomenėje. Savo mokykloje daug dėmesio skiriame kito ir kitokio žmogaus priėmimui, pagarbiam bendravimui ir dialogo paieškoms. 

Dar vienas svarbus aspektas – esame Kembridžo ir Tarptautinio bakalaureato mokykla – tai programos, kurios paremtos globaliu požiūriu ir aukštais ugdymo standartais,  suteikiame mokiniams galimybę gauti tarptautinį išsilavinimą lietuviškoje mokykloje. 

Kai kurie tėvai baiminasi, kad ugdant pasaulio pilietį, gali būti pamirštos lietuviškos vertybės, tradicijos, istorija. Bet jūs sakote, kad globalų išsilavinimą suteikiate lietuviškoje mokykloje, kaip konkrečiai ugdote lietuviškumą? 

Donatas: Lietuviškumas ir meilė šaliai yra svarbi ugdymo dalis. Ugdymas Karalienės Mortos mokykloje yra kontekstinis, mes sekame Lietuvos naujienas, diskutuojame su vaikais apie aktualijas, pavyzdžiui, Lietuvos ir Taivano pasiekimus lustų srityje, taip pat prisimename svarbias Lietuvai datas, pavyzdžiui, vasarį vietoj Valentino dienos, švenčiame Meilės Lietuvai savaitę. 

Gabrielė: Visų pirma ir patys tuo gyvename – meilę Lietuvai prisimename ne tik per nacionalines šventes, tuo gyvename kasdien. Kiekviena Karalienės Mortos mokyklos klasė yra pavadinta žymių Lietuvos istorinių asmenybių vardais. Kiekvieną pirmadienį pradedame kartu giedodami Tautišką giesmę. Kalbame su vaikais apie to svarbą, kad pilietiškas elgesys būtų kasdienio elgesio norma. 

Jau nuo priešmokyklinės klasės vaikus savo mokykloje mokote pagal Kembridžo programą – kuo tai naudinga mokiniams? 

Gabrielė: Kembridžo programa skiria daug dėmesio aukštesniųjų mąstymo gebėjimų lavinimui. Akivaizdu, kad žinios dirbtinio intelekto pagalba tampa vis lengviau pasiekiamos, tačiau tinkamai jas atsirinkti, jomis naudotis ir remtis turime išmokyti. Ir tai kasdien tampa vis aktualiau. 

Donatas: Kembridžo programa mūsų mokykloje pakelia ugdymo standartą į aukštesnį lygį. Patyriminis mokymasis, gilinimasis į konkrečias temas – nepalieka galimybės prabėgti paviršiumi. Vaikai žinias įsisąmonina, mokosi jas analizuoti, kritiškai vertinti ir savo nuomonę argumentuoti. 

Karalienės Mortos mokykla šiemet švenčia dešimtmetį. Kas per tą laiką keitėsi švietime? 

Donatas: Per pastaruosius dešimt metų keitėsi kartos. Buvo Z kartos vaikai, dabar ateina alfa kartos eilė. Mokykloje šiuos pokyčius jaučiame išties stipriai – vaikai moka tokių dalykų, apie kuriuos mes vaikystėje net nesvajojome – dėl informacijos gausos ir jos prieinamumo keliais paspaudimais, dėl atsakingesnio tėvų požiūrio į ugdymą – vaikai auga daug brandesni ir žingeidesni. Dabartinė karta mato karą, girdi apie socialines problemas, todėl jau dabar jaučiame, kad vaikai labiau domisi ekologija, ekonomikos ir politikos aktualijomis, neabejoju, kad jie bus empatiškesni, kels daugiau klausimų ir norės dalyvauti bendruomenės ir valstybės sprendimų priėmime.  

Gabrielė: Ugdymas kito priklausomai nuo to, kokias sąlygas diktavo vietos ir pasaulio kontekstai. Pavyzdžiui, išmokome dirbti nuotoliu, kadangi visuotinė pandemija nepaliko kitos išeities. Drįsčiau sakyti, kad keitėsi ne tik visuomenės požiūris į švietimą, bet ir pačių mokytojų, švietimo darbuotojų požiūris į save ir savo darbą. Nes jei pats mokytojas nemano, kad mokytojo profesija yra prestižinė, tai niekas kitas už jį to nepamanys. Svarbiausi pokyčiai vyksta mumyse. 

Šaltinis: SEEN

Karalienės Mortos mokykla
Atgal